"Not only ACTA"

Autor: Igor Kurty | 3.2.2012 o 0:24 | (upravené 4.2.2012 o 17:18) Karma článku: 3,33 | Prečítané:  665x

             V kapitalizme sme tradične zvyknutí hromadiť najrôznejšie veci, pretože nedostatok vytvára hodnotu. Napríklad neochota deliť sa ako dnešná "ACTA" a to primárne nemusia byť len informácie. Má to však svoje hlboké kultúrne korene. V najvýraznejšej podobe to nachádzame práve dnes vo vyspelých kapitalistických krajinách, ktoré mali byť naším vzorom pri budovaní skvelých zajtrajškov, kde sa s informáciami a so znalosťami zaobchádza akoby boli niečím, čo je možné vlastniť.

Myslíme si, že ľudia sú majiteľmi svojich nápadov. Čo koniec koncov môže byť z nášho hľadiska osobnejšie a „vlastnejšie", ako naše vlastné myšlienky? V našom spotrebiteľskom spôsobe myslenia sa nadobudnutie rovná kúpe. A pokiaľ niečo vlastníme, okamžite to inštinktívne chceme hromadiť, alebo chrániť. Pokiaľ ide o informácie, jednotlivci ich skutočne nadobúdajú vo veľmi reálnej podobe. Informácie odniekiaľ prišli a posúvajú sa ďalej. Znalosti sú však niečím úplne iným, niečím čo principiálne vychádza z informácií. Znalosti predstavujú schopnosť efektívneho jednania. A to nie je niečo, čo môžeme získať v zmysle kúpy, to je niečo čomu sa musíme naučiť. Vedieť o niečom a vedieť ako na to.

Z tohto hľadiska je zdieľanie informácií zásadné pre náš osobný rozvoj a napredovanie, ako aj  rozvoj spoločnosti. Zdieľanie nemá nič spoločné s tým, že by sa ľuďom niečo dávalo, alebo od nich niečo dostávalo. K zdieľaniu informácií tak môže dochádzať, keď sa ľudia naozaj snažia navzájom si pomáhať pri rozvíjaní nových schopností konania. No dnes tu máme snahy, ktoré zdanlivo ochraňujú jeden z hlavných princípov kapitalizmu „hromadiť" a „vytvárať hodnotu" nakoľko kapitalistické zriadenie je o vlastníctve, a nie zdieľaní. Tými to krokmi „ochrany" znemožňujeme napredovať nielen sebe ale celej spoločnosti. A vymedzujeme tak priestor len pre určitú skupinu ľudí, ktorá disponuje dostatočnými zdrojmi na to aby si bola schopná zabezpečiť dané informácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?